23 Maja 2024 12:19:00

Si@tkówka
Polski Związek Piłki Siatkowej
Strefa Siatkówki
Małopolski Związek Piłki Siatkowej

Klub Kibica UMKS Kęczanin
Klub Kibica
Dopinanie budżetu... czyli nowi sponsorzy pilnie poszukiwani
Sponsor poszukiwanyJuż pod koniec września na drugoligowym parkiecie zadebiutuje drużyna UMKS "Kęczanin" Kęty. Do rozpoczęcia sezonu zostało niewiele czasu, a klub wciąż boryka się z trudnościami finansowymi. Do startu w tegorocznych rozgrywkach brakuje 50 tysięcy złotych.

Niedomknięty budżet stawia pod znakiem zapytania ostateczny kształt drużyny. Już teraz wiadomo, że skład "Kęczanina" zostanie uszczuplony o libero - Michała Toczko i rozgrywającego - Tomasza Wierońskiego. W szeregi drużyny na pewno powróci Mateusz Błasiak - siatkarz, który w zeszłym sezonie grał na wypożyczeniu w AZS Politechnice Krakowskiej. Być może uda się również ściągnąć Kordiana Szpyrkę, reprezentującego tę samą drużynę. W "Kęczaninie" pojawią się także dwie nowe twarze - rozgrywający Marcin Kapuśniak i środkowy Dariusz Kubica.

21-letni Marcin Kapuśniak w ubiegłym sezonie reprezentował drugoligową Wandę Kraków. Zawodnik ma za sobą znaczące sukcesy. W 2004 roku został wybrany najlepszym rozgrywającym Mistrzostw Polski Młodzików. Po Turnieju Nadziei Olimpijskich w Ustce w tym samym roku powołano go do kadry Polski kadetów. W 2006 roku z Delic-Polem Częstochowa zdobył natomiast Mistrzostwo Polski Kadetów.

Większe wzmocnienia nie są możliwe. II liga to szczebel centralny, na którym startują zawodnicy kontraktowi, a kontrakty wymuszają dodatkowe koszty. Trenerzy zapewniają, że umowy siatkarzy są już „domówione". O pełnym składzie  "Kęczanina" będzie można jednak mówić dopiero po zamknięciu budżetu.

Na razie władze klubu nie ustają w staraniach aby pozyskać brakujące środki. Czasu jest niewiele, ponieważ zgodnie z nowymi przepisami PZPS start w II lidze wymaga odpowiedniej licencji. Aby ją zdobyć "Kęczanin" do 20 lipca musi złożyć oświadczenie o wydolności finansowej. Marek Błasiak nie ukrywa, że bardzo liczył na pomoc gminy. Kierowane do władz prośby o wsparcie finansowe nie przyniosły jednak oczekiwanego efektu. Gmina pomogła co prawda klubowi, uczestnicząc wraz z powiatem w kosztach organizacji turniejów półfinałowego i finałowego o wejście do II ligi oraz 1/8 Finału MP Juniorów, ale na tym koniec.

- Według mnie żadna drużyna, która robi wynik sportowy wchodząc do wyższej klasy rozgrywkowej, nie powinna zostać bez dodatkowych środków - mówi Marek Błasiak, trener "Kęczanina". - Szczególnie, że awans z III do II ligi powoduje dwukrotny wzrost kosztów. Stawia to klub w bardzo trudnej sytuacji organizacyjnej.

"Kęczanin" musi więc liczyć na pomoc ze strony prywatnych przedsiębiorców. Stali sponsorzy, tacy jak Alupol Packaging, Ice-Mastry, PPHU Haczek oraz Czanieckie Makarony, w związku z awansem już zwiększyli przekazywane klubowi środki. Do grona firm wspierających kęckich siatkarzy dołączyły PPHU Witmet oraz PSB Gabryś-Sikora. Pieniędzy wciąż jest jednak za mało. - Teraz liczy się każda pomoc - mówi trener Maciej Gruszka. - Jeśli ktoś nie może dać kilkudziesięciu tysięcy, nich ofiaruje chociaż kilkaset złotych. Zapraszamy wszystkich, nie tylko przedsiębiorców, do współtworzenia siatkówki w Kętach.

Sponsoring dla "Kęczanina" nie jest działalnością charytatywną. Odbywa się na zasadzie umowy o reklamę. Sponsorom strategicznym klub gwarantuje miejsce na koszulkach, banery wystawiane podczas rozgrywek, reklamę zewnętrzną i na wydawnictwach "Kęczanina" a także rozgłos medialny. Wsparcie młodych siatkarzy może więc okazać się doskonałym chwytem reklamowym.

UMKS "Kęczanin" Kęty to nie tylko drugoligowa drużyna seniorska. W nadchodzącym sezonie klub ma zamiar zgłosić osiem drużyn we wszystkich kategoriach rozgrywkowych. Poza tym "Kęczanin" prowadzi trzy szkółki siatkarskie dla dzieci i młodzieży. Działają one przy ZSG nr 2 w Kętach, ZSG w Nowej Wsi oraz PZ nr 10 w Kętach. - Jeśli w nowym sezonie zabraknie środków, odbije się to na wszystkich zawodnikach i drużynach. Trzeba będzie ciąć z każdej strony - mówi Marek Błasiak. - Z pewnością nie będzie nas stać na zgłoszenie chłopaków z II ligi do udziały w Pucharze Polski. Obóz dla seniorów również się nie odbędzie. Ostatecznie mogą przepaść również drużyny trzecioligowe, tak dziewcząt, jak i chłopców.

Teraz władze klubu "żyją" organizacją obozu dla grup młodzieżowych i szkółek dziecięcych. 60 małych siatkarzy już 28 lipca wyjedzie na 12 dni do Mrzeżyna. Poza wypoczynkiem, będą tam trenować siatkówkę pod okiem wykwalifikowanej kadry w nowiutkiej hali, wybudowanej za 32 mln złotych. Obóz nie jest w żaden sposób dofinansowywany. Odbywa się dzięki funduszom klubu i rodzicom zawodników, uczestniczącym w kosztach. Jeśli nie znajdą się sponsorzy, w przyszłym roku dzieci mogą nie mieć szans na jakikolwiek wyjazd.

Karina Zoń

Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This

UMKS na Facebook UMKS na Instagram

Wspierają Nas
Gmina Kęty

Ice-Mastry

Czanieckie Makarony

PSB Gabryś-Sikora

Witmet

Alumetal

Powiat Oświęcimski

Tauron

Aksam

Wranglery

Kenty Bouw

Unique Forms

Z galerii
10,269,388 unikalne wizyty