10 Grudnia 2023 20:33:21

Si@tkówka
Polski Związek Piłki Siatkowej
Strefa Siatkówki
Małopolski Związek Piłki Siatkowej

Klub Kibica UMKS Kęczanin
Klub Kibica
Maciej Gruszka: Praca jest ciężka, ale daje mnóstwo satysfakcji

Jaki jest przepis na sukces? Co trzeba zrobić, by zbudować tak silny zespół jak w Kętach?

Trzeba po prostu ciężko pracować. Sukces nie rodzi się nagle, z dnia na dzień, to proces długotrwały. My dochodziliśmy do niego małymi krokami przez kilka lat. A teraz staramy się nie zatrzymywać, tylko iść dalej.

Myślę, że sukces i fenomen klubu polega na tym, że nie mamy tylko I ligi, ale szkolimy różne grypy wiekowe, w różnych ligach. I te drużyny wzajemnie się napędzają. Dzieci chętnie trenują, bo widzą, że I liga odnosi sukcesy, że warto pracować, a trud się opłaca. I liga z kolei cieszy się, że przyszedł sukces i dzięki temu jest dodatkowo zmotywowana. Gdyby była tylko I liga, mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej. Wiadomo bowiem jak jest. Raz się wygrywa, raz przegrywa. A tak jest pewność, że mamy ludzi, którzy chcą pracować i mogą zwyciężać. Co ważne, seniorzy mają następców, więc ciągłość siatkówki w Kętach jest zapewniona.

Czy sukcesy polskiej siatki w ostatnich latach przełożyły się na zainteresowanie tym sportem u dzieci i młodzieży?

Siatkówka wykorzystała swoje 5 minut. I choć ostatnie 3 imprezy nie przyniosły sukcesów, zainteresowanie tym sportem trwa, zarówno wśród trenujących jak i wśród kibiców. Dużą rolę odgrywają tu z całą pewnością Szkolne Ośrodki Siatkarskie, które stwarzają odpowiednie możliwości, dając bazę i trenerów.
Myślę, że warto zwrócić uwagę na to co buduje popularność polskiej siatkówki bo nie są to tylko sukcesy. Kibice przychodzą na mecze, bo jest dlaa nich bezpiecznie, panuje wspaniała sportowa atmosfera i można przyjść z całą rodziną. Coraz częściej pojawiają się także specjalne ogródki przedszkolne w czasie trwania meczu . Dzięki temu, nawet osoby mające małe dzieci mogą spokojnie przyjść na mecz.

Jak to się dzieje, że choć na siatkówkę są dużo mniejsze pieniądze niż na piłkę nożną, sukcesy są nieporównywalnie większe?

Piłka nożna to zupełnie inny temat. Ona zawsze była i będzie. Ale na siatkówkę też idą coraz większe pieniądze, ponieważ jej popularność rośnie. Są pomysły na to, by podnieść jej atrakcyjność dla widza telewizyjnego, np. wprowadzając challenge, zwiększając ilość setów, a zmniejszając ilość punktów w secie (w trakcie testów na różnych imprezach). Ewaluacja przepisów i pomysłów na granie trwa i na pewno przyniesie coś pozytywnego.

Jak się gra w pierwszej lidze?

Wspaniale. Niesamowita atmosfera, kibice, którzy wspierają w każdej sytuacji. Kibice w Kętach na siatkówce znają się coraz lepiej i coraz chętniej przychodzą na mecze. Grać przed taką publicznością to prawdziwa przyjemność.

Co trzeba w sobie mieć, by zostać utalentowanym siatkarzem? To bardziej ciężka praca, rzemiosło czy talent?

Nawet jeśli się ma predyspozycje do uprawiania danego sportu zawsze muszą one być poparte ciężką pracą. Myślę, że miasta i szkoły mają coraz lepszą ofertę dla osób, które chcą trenować siatkówkę. Prężnie działają wspomniane przeze mnie Szkolne Ośrodki Siatkarskie i klub UMKS Kęczanin, które pozwalają wyłapywać utalentowanych młodych ludzi i szkolić ich w danym kierunku.

Jak się pracuje z dziećmi i młodzieżą?

Bardzo dobrze. Jesteśmy trenerami, którzy prowadzą nie tylko I ligę, ale też grupy młodzieżowe. Co więcej, jesteśmy  nauczycielami, więc z dziećmi i młodzieżą pracujemy nieustannie. A praca jest ciężka, ale daje mnóstwo satysfakcji.

Zbliża się 1 kolejka ligi. Jak nastroje i jaki plan działania?

Za 1,5 godziny wyjeżdżamy do Siedlec na pierwszy mecz. Nie będzie łatwo. Sparingi i turnieje się skończyły i zaczęło się granie na punkty. Ale damy z siebie wszystko i w Siedlcach, i 12 października w Kętach.

Jakie jest pana marzenie jako trenera?

Cele stawiamy sobie zawsze wysokie.  Utrzymanie się w I lidze i poprawa organizacji klubu, to ważne zadanie. Marzeniem byłaby Plus Liga w Kętach. Może kiedyś się spełni. W końcu jeszcze nie tak dawno wydawało się, że I liga jest czymś nie do osiągnięcia!!!

Dziękujemy za rozmowę i życzymy powodzenia.

 

Rozmawiała Daria Urbańska / www.nessi-sport.pl


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This

UMKS na Facebook UMKS na Instagram

Wspierają Nas
Gmina Kęty

Ice-Mastry

Czanieckie Makarony

PSB Gabryś-Sikora

Witmet

Alumetal

Powiat Oświęcimski

Tauron

Aksam

Wranglery

Kenty Bouw

Unique Forms

Z galerii
9,835,701 unikalne wizyty